První domácí plnicí CNG stanice české výroby na trhu

7. května 2009

Společnost Motor Jikov Strojírenská uvádí na trh 1. domácí plnicí CNG stanici české výroby. Distributorem pro ČR a SR se stala společnost Vítkovice Cylinders, a.s., která se současně stala distributorem domácí plničky nejen u nás, ale i v dalších 40 zemích světa.

Využití stlačeného zemního plynu (CNG) v dopravě je omezeno dostupností sítě čerpacích stanic. Pro řadu podnikatelů nebo firem může být domácí CNG stanice výrobce Motor Jikov Strojírenská prozatímním řešením než bude dobudována hustější síť veřejných plnicích stanic. Domácí CNG stanici lze umístit všude tam, kde lze připojit na rozvod plynu podobně jako plynový sporák nebo jiný spotřebič a během několika hodin (zpravidla 5 - 8, v době, kdy vozidlo není v provozu - přes noc nebo v přestávkách jízdy) naplní nádrž ve vozidle zemním plynem stlačeným na 200 barů. Má vlastní integrovaný plynoměr. Její rozměr je 105 x 60 x 78 centimetrů a váží 120 kilogramů. Je téměř bezhlučná (49dB).

Domácí plnička Motor Jikov je určena pro osobní a užitková vozidla a její provoz je zcela bezpečný. Je vybavena pojistnými ventily i speciálním čidlem pro únik plynu. „ Při úhrnu najetých 50 - 110 tis. km za rok je její návratnost už do 2 - 3 let,“ říká Zdeněk Prokopec, ředitel pro strategický obchod Motor Jikov. „Kromě domácností ji mohou využít vozidla taxislužby, ale i pošty, rozvážkové služby nebo živnostníci. Je vhodná pro plnění až 6 osobních aut nebo dodávek. Její plnící výkon je do 5 m3/h při 15°C a má automatizované řízení procesu plnění,“ dodává. Cena plnicí stanice je 140 tisíc Kč bez DPH.
„Jsme rádi, že od 1. února letošního roku jsou navíc už k dispozici v oblasti CNG zásadní technická doporučení a legislativa, která řeší problematiku připojení domácích plnicích stanic, čímž se odstranila další legislativní zábrana rozvoje zemního plynu v dopravě,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie.

Výrobky společnosti Motor Jikov Strojírenská jsou vybaveny automobily Ford (zejména Taurus, Navigator, Explorer, Windstar, Excursion), Jeep Willis (Grand Cherokee), Dodge (Ram), Nissan (TT) a další. Dále vyrábí komponenty pro motorová golfová vozidla a obdobná užitková vozidla pro amerického zákazníka firmu Textron E-Z-GO. Patří do skupiny Motor Jikov Group a.s., která má cca 1100 pracovníků, v roce 2007 dosáhla obratu 1,5 mld. Kč. Jednotlivé společnosti se významně podílí na přílivu zahraničních investic do regionu, velká část produkce směřuje na export. Hlavní obory podnikání jsou: příslušenství a komponenty osobních a nákladních automobilů, tlakové odlitky ze slitin hliníku a zinku, odlitky ze šedé a tvárné litiny, speciální obráběcí stroje, montážní zařízení, formy pro vstřikování kovů, nýtovací nářadí, malá zemědělská mechanizace a čistící stroje.

Česká plynárenská unie